7 pomysłów na to, jak zaangażować dzieci w przygotowania do Świąt

Grudzień w pełni. W sklepach i na ulicach robi się coraz bardziej tłoczno i nerwowo. Atmosfera w wielu polskich domach nie jest lepsza – zamiast wyciszenia i spokojnego przygotowania do Świąt, pojawia się nerwowe sprzątanie, planowanie zakupów i uwijanie się wśród garnków i piekarników. Pośrodku tego szaleństwa znajdują się dzieci, które nierzadko odsyłane są do swojego pokoju albo nerwowo nakłaniane do robienia porządków, tymczasem warto rozważyć zaangażowanie ich w przedświąteczne przygotowania, a przy okazji po prostu… nie dać się zwariować, w czym towarzystwo dzieci może bardzo pomóc.

Pomysły na zaangażowanie dzieci w przygotowania do Świąt

Dzieciaki lubią czuć się potrzebne, z uwielbieniem naśladują dorosłych i z reguły bardzo chętnie angażują się we wszelkie prace twórcze. W gorącym grudniowym okresie warto to wykorzystać i zaprosić maluchy do wspólnych działań. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji, z których można wybrać te, które najlepiej będą pasowały do wieku, temperamentu i chęci naszego dziecka:

1. Tworzenie klimatu, czyli zabieramy się za dekoracje

Do stworzenia świątecznego klimatu w dziecięcym stylu wystarczą proste dekoracje – wycinanki z papieru, malowane szyszki, malunki na szybach wykonane przy pomocy śniegu w spreju, stroiki czy girlandy. Ogrom inspiracji znajdziesz w Internecie, szukając pomysłów na świąteczne dekoracje DIY. Spokojnie możesz też zdać się na fantazję swoich dzieci – one z pewnością będą miały mnóstwo pomysłów na to, jak przystroić dom na Święta.

2. Pieczenie ciasteczek i inne kuchenne przygody

Mnóstwo dzieci uwielbia angażować się w pomoc w kuchni. Mieszanie ciasta, przygotowywanie farszu, dekorowanie pierniczków, wycinanie ciasteczek albo pierożków, krojenie warzyw i wiele, wiele innych – możliwości na zaangażowanie malucha w pomoc podczas pieczenia czy gotowania jest naprawdę mnóstwo. I warto z tego skorzystać, bo wspólne gotowanie umacnia więzi, dostarcza ogromu frajdy, a przy okazji pozwoli rodzicom… nieco się wyluzować. Jeżeli na samą myśl o udziale dziecka w kuchennym szaleństwie cierpnie Ci skóra, pomyśl, że można to zrobić inaczej. Że dań na stole wcale nie musi być kilkanaście w ilościach hurtowych, że nie potrzebujesz przez dwa tygodnie urabiać się po łokcie i że lepiej zrobić mniej, a w miłej atmosferze, niż stresować się najpierw nadmiarem obowiązków, a potem… przekonaniem, że nikt niczego nie je, nie docenia i nie robi.

3. Choinkę można udekorować po swojemu

Choć ubieranie choinki przez dzieci to już raczej standard, wciąż stanowczo zbyt często stawiamy na gotowe rozwiązania, mnóstwo plastiku i innych sztucznych elementów, zapominając o tym, ile radości może dostarczyć stworzenie czegoś samodzielnie. Wasze drzewko wcale nie musi być tym najbardziej okazałym i najbardziej bogato udekorowanym na całym Facebooku, w zamian za to może być… po prostu Wasze. Z papierowymi łańcuchami zrobionymi przez dziecko, z dekoracjami z makaronu, ciasteczek i cukierków, z własnoręcznie malowanych szyszek, kawałków waty czy bombek stworzonych przez członków rodziny. Przygotowanie czegoś samodzielnie dostarcza mnóstwa dumy i satysfakcji – zatem pomyślcie o tym i zachęćcie dzieci do tworzenia własnych ozdób choinkowych.

4. Sprzątanie to fajne wyzwanie!

W temacie sprzątania również warto zapomnieć o dorocznym szaleństwie i tym razem zorganizować to całkowicie na luzie. Wspólnie przygotujcie harmonogram, który uwzględnia pracę wszystkich członków rodziny i wykonanie swoich zadań potraktujcie jak misję, za którą otrzymacie np. punkty. Mały element rywalizacji da więcej radości ze sprzątania, a zaangażowanie wszystkich pozwoli na zmniejszenie stresu spowodowanego nadmiarem przedświątecznych obowiązków.

5. Poślij kartkę w świat

Choć tradycja wysyłania życzeń świątecznych (innych niż SMS-owe i mailowe) wydaje się zanikać, wciąż są osoby, które lubią regularnie wysyłać kartki, a już otrzymywanie ich od bliskich jest prawdziwą przyjemnością. Dlatego też możecie w tym roku zlecić przygotowanie świątecznych pocztówek swoim dzieciom, a potem rozesłać je do członków dalszej rodziny. Nie macie pomysłu, komu je wysłać? Wrzućcie kilka do skrzynek sąsiadów albo dołączcie do akcji Marzycielska Poczta i podarujcie pocztówkowy uśmiech innemu dziecku.

6. Pora się pakować!

Jeżeli Twoje dzieci wiedzą już, kto dostarcza prezenty na Boże Narodzenie, spokojnie mogą dołączyć do procesu pakowania podarunków dla bliskich. Postawcie na kreatywność i nie ograniczajcie się wyłącznie do gotowych torebek i ozdobnych papierów. Może lepiej sprawdzą się u Was rozwiązania DIY – ręcznie malowany szary papier, fantazyjne pudełka z brystolu czy opakowania tworzone z bibuły? Pozwólcie dzieciom, by poniosła je wyobraźnia.

7. Rozrywkowy rozkład jazdy

Jeżeli okres świąteczny spędzacie w rodzinnym gronie i pierwszy raz od dawna możecie być ze sobą tak blisko przez dłuższy czas, warto to wykorzystać na wspólne aktywności. Dajcie dzieciom możliwość zaplanowania rozrywkowego rozkładu jazdy na czas Świąt. Niech znajdą się tam wszystkie rodzinne gry, zabawy i inne aktywności, na które zazwyczaj brakuje Wam czasu – spacer do parku, granie w gry ruchowe na konsoli, układanie puzzli, lepienie bałwana (o ile klimat będzie sprzyjający), wyjście na łyżwy, maraton planszówek, przeglądanie rodzinnych albumów, oglądanie animacji itd. Dzieci mogą wpisać propozycje w szczegółowy harmonogram albo przygotować losy – w tym drugim przypadku czeka Was wspaniała zabawa już przy samym losowaniu i oczekiwaniu na werdykt, co też ciekawego będziecie wspólnie robić. Bawcie się dobrze!

Niech to będą piękne Święta

Jeżeli do tej pory Święta Bożego Narodzenia kojarzyły Ci się z nerwowym staniem w długich kolejkach, stresem, ciężką pracą, niedocenianiem przez innych i chaosem, pomyśl, że cała ta atmosfera udziela się naszym dzieciom. Czy właśnie z tym mają kojarzyć im się rodzinne Święta? A może lepiej niech pamiętają bliskość, wspólne chwile, tworzenie czegoś własnego i cudowną zabawę? Przekonaj się, że naprawdę niewiele trzeba, by zacząć kojarzyć Święta nie z szaleństwem i nerwówką, a z najlepszym czasem w roku.

Powodzenia!