Łapacz słodyczy – pomysły na rozwojowe zabawy

Choć często wydaje nam się, że zabawki służą tylko czystej rozrywce i nie mają do zaoferowania nic ponad to, co kryje się w ich instrukcji, to jednak wiele dziecięcych sprzętów można wykorzystywać na różne sposoby.

W temacie urozmaicania zabaw ogranicza nas tylko wyobraźnia. Ponieważ jednak nie zawsze rodzice mają w głowach gotowe pomysły, my spieszymy z pomocą i przedstawiamy nasze.

Przygotowaliśmy m.in. ebooka Auto na akumulator – pomysły na zabawy dla dzieci, który oferujemy w prezencie każdemu, kto zakupi w naszym sklepie samochód dla dziecka. W dzisiejszym wpisie natomiast skupimy się na automacie typu „chwytak”, który nie tylko gwarantuje świetną zabawę, ale także rozwija.

Czym jest gra łapacz słodyczy?

Deptak przy plaży, supermarket, wesołe miasteczko – chyba nie ma osoby, która nie spotkałaby w takim miejscu automatu do łapania maskotek. Wrzucasz monetę, chwytasz za dźwignię i próbujesz upolować pluszaka. Czy zawsze się udaje? Niestety nie. Ale frajda z takiej zabawy jest całkiem niemała!

Dziecięcy odpowiednik tego typu automatu to łapacz słodyczy – kolorowa i ciekawie zaprojektowana zabawka, która w użyciu prezentuje się tak:

W zestawie znajdują się:

- automat do gry

- 10 piłeczek

- 12 żetonów

- kabel USB

Podstawowe funkcje:

- uruchomienie chwytaka poprzez wrzucenie żetonu

- 3 stopnie trudności (30, 60 i 90 sekund zabawy)

- możliwość zamienienia piłeczek na małe zabawki lub maskotki

Zabawka przeznaczona jest dla dzieci od 3 r.ż.

OBEJRZYJ STRONĘ PRODUKTU W SKLEPIE EKSTRAZABAWKI

łapacz słodyczy dla dzieci

Jakie umiejętności rozwija łapacz/chwytak?

Aspekt rozrywkowy i wesoła muzyka to tylko jeden element maszyny do łapania słodyczy. Zabawka ta jednak niesie za sobą dużo więcej – rozwija koncentrację oraz zręczność małych paluszków, uczy sprytu i działania pod presją czasu, wymaga skupienia i odrobiny taktycznego myślenia.

Podczas zabawy pracują ręce, oczy i mózg. Na tym jednak nie koniec! Bo oprócz tego, że w kulkach możemy umieścić słodkie niespodzianki, które dadzą dziecku czystą radość, da się zabawę takim łapaczem również porządnie urozmaicić. I będą to propozycje naprawdę rozwijające i ciekawe.

Łapacz/chwytak – pomysły na zabawy

Zabawa 1: Abecadło

Do zabawy potrzebne będą: litery (spisane na karteczkach lub pożyczone np. z Scrabble).

W kulkach umieszczamy przygotowane litery (po jednej lub kilka sztuk). Zadaniem dziecka jest chwycenie jak największej liczby kulek, wyciągnięcie liter i ułożenie z nich słów.

Za każde ułożone słowo możemy przyznać dziecku punkty. Im więcej punktów, tym większa nagroda na koniec.

Korzyści: poznawanie i utrwalanie liter, poszerzanie słownictwa.

Zabawa 2: Sprint

Do zabawy potrzebne będą: notes (tradycyjny lub w telefonie) i stoper.

Uruchamiamy najprostszy tryb gry – 90 sekund – i włączamy stoper. Mierzymy, ile czasu zajmuje dziecku wydobycie wszystkich kulek (lub ile kulek jest w stanie wyciągnąć przed upływem końca gry). Zapisujemy wynik. Każda kolejna zabawa może być próbą pobicia własnego wyniku.

Korzyści: praca nad refleksem i koncentracją oraz działaniem pod presją czasu.

Zabawa 3: Wyścig

Zasady podobne jak w przypadku wariantu Sprint, tyle że tym razem w grze uczestniczy dwoje lub więcej zawodników. Zapisujemy wyniki i sprawdzamy, który z nich jest szybszy.

Uwaga! Wariant Wyścig najwięcej frajdy dostarcza wtedy, gdy dysponujemy tyloma automatami, ilu jest uczestników gry, ponieważ mogą się oni pojedynkować w czasie rzeczywistym.

Korzyści: zabawa w duchu rywalizacji, nauka przegrywania i wygrywania.

Zabawa 4: Wysokie liczby

Do zabawy potrzebne będą: cyfry (zapisane na kartkach).

W każdej kulce umieszczamy po jednej karteczce z cyfrą. W zależności od tego, jak duże jest nasze dziecko, jego zadaniem będzie wyłowienie odpowiedniej liczby kulek – 1-2 dla najmłodszych dzieci, 10 – dla najstarszych.

Po wylosowaniu kulek zadaniem gracza jest wyciągnięcie wszystkich karteczek z cyframi, ułożenie ich w takiej kolejności, w jakiej zostały wylosowane i odczytanie, jaką liczbę utworzyły.

Wylosowane karteczki można przestawiać, by przy jednej podać więcej liczb.

Korzyści: poznawanie i utrwalanie cyfr oraz liczb.

Zabawa 5: Obowiązki domowe

Do zabawy potrzebne będą: karteczki z zapisanymi na nich obowiązkami domowymi (np. składanie ubrań, zamiatanie podłogi, ścielenie łóżka itd.).

Przed graczem trudne zadanie – wylosowanie kolejności, w jakiej wykonywać będzie obowiązki domowe (lub wylosowanie, które zadania będą do wykonania, jeśli dziecko nie musi wypełnić ich wszystkich). Gra służy temu, by do szarej codzienności wprowadzić nieco zabawy. Maluch może wykonać swoje proste zadania tak jak zwykle – odhaczając listę obowiązków lub słuchając poleceń rodzica, a może także dobrze się przy tym bawić i emocjonować elementem losowości.

Korzyści: zamiana nudnych obowiązków w dobrą zabawę i ciekawe wyzwanie.

Zabawa 6: Gra w kolory

Do zabawy potrzebne będą: elementy w różnych kolorach (kulki z plasteliny, małe zabawki, karteczki itd.).

Zabawa stworzona z myślą o najmłodszych – dziecko chwyta kulki i musi podać nazwy kolorów, jakie kryją się w środku. Wariant dla nieco starszych: nazwy kolorów muszą zostać przeliterowane, podzielone na sylaby albo podane w języku obcym.

Korzyści: utrwalanie nazw kolorów, rozwijanie kompetencji językowych.

Zabawa 7: Karaoke

Do zabawy potrzebne będą: karteczki z wypisanymi tytułami dziecięcych piosenek.

Im więcej będzie w tej zabawie graczy, tym frajda będzie większa. Gracze losują po jednej kulce i urządzają konkurs karaoke, śpiewając wylosowane przez siebie piosenki.

Korzyści: ćwiczenie pamięci, rozwijanie umiejętności wokalnych, świetna zabawa w towarzystwie.

Zabawa 8: Słówka

Do zabawy potrzebne będą: litery (tak jak w wariancie Abecadło), umieszczone po kilka sztuk w jednej kulce.

Zadaniem uczestnika (lub uczestników) jest wydobycie piłeczki, wylosowanie jednej z liter i podanie jak największej liczby słów na tę literę.

W kulkach można umieścić także sylaby.

Korzyści: poszerzanie słownictwa.

Zabawa 9: Opowiadacze historii

Do zabawy potrzebne będą: różnorodne elementy (np. małe przedmioty różnego rodzaju – kolorowe klocki, figurki, zwierzątka, cukierki itd.).

Im starsze jest dziecko, tym więcej elementów może wylosować. U kilkulatków warto ograniczyć się do 3-5.

Zadaniem gracza jest wylosowanie wybranej liczby kulek, wydobycie ukrytych w nich przedmiotów i ułożenie krótkiej historyjki z ich udziałem.

Korzyści: rozwijanie wyobraźni, poszerzanie zasobu słownictwa, nauka budowania zdań i tworzenia dłuższych wypowiedzi.

Zabawa 10: Gra w pamięć

Do zabawy potrzebne będą: notes oraz dowolne przedmioty umieszczone w kulkach.

W zależności od tego, ile lat ma nasze dziecko, wybieramy 3 lub więcej elementów, umieszczamy je obok siebie i dajemy maluchowi czas na zapamiętanie tego, co widzi (dla pewności możemy zanotować to w notesie).

Po umieszczeniu kulek w automacie i wyciągnięciu ich, dziecko ma za zadanie ułożyć elementy w takiej kolejności, w jakiej były ułożone wcześniej.

Dla urozmaicenia zabawy możemy w automacie umieszczać o jedną lub kilka piłeczek więcej – wtedy zadanie będzie trudniejsze, ponieważ dziecko będzie musiało jeszcze wykluczyć te elementy, których wcześniej w układance nie było.

Korzyści: trenowanie spostrzegawczości i pamięci.

Urozmaicanie zabaw na co dzień

Powyższe propozycje to zaledwie 10 pomysłów na różnorodne wykorzystanie jednej zabawki. Każdy z nich można jednak rozwijać, modyfikować i dostosowywać do zainteresowań i możliwości dziecka.

Mamy nadzieję, że nasze propozycje okażą się inspirujące i znajdą zastosowanie nie tylko przy automacie do chwytania słodyczy dla dzieci, ale także podczas korzystania z innych zabawek.

Wszystko jest kwestią wyobraźni.

zabawki zręcznościowe i edukacyjne