Jaka trampolina do ogrodu?

Prawdopodobnie nie ma na świecie rodzica, który nie cieszyłby się z tego, że jego dziecko stawia na aktywność fizyczną i lubi spędzać czas na świeżym powietrzu. Dorośli niekiedy narzekają, że ich pociechy wolą gry na tablecie i filmy na komórce zamiast ruchu, ale często sami nie stwarzają im odpowiednich warunków do tego, by miały się gdzie bawić. Od kilku lat naprzeciw ich oczekiwaniom wychodzą producenci trampolin ogrodowych, które okazują się świetnym rozwiązaniem ich problemów. Dzieci uwielbiają trampoliny – bo nie tylko wspierają aktywność fizyczną, ale przede wszystkim gwarantują mnóstwo dobrej zabawy.

Dziś odpowiadamy na pytania o to, jakie rodzaje trampolin dostępne są w sklepach i jak wybrać najlepszą – by długo służyła i była bezpieczna w użytkowaniu.

Jaką trampolinę wybrać – rodzaje trampolin

Wybór trampolin jest obecnie bardzo szeroki. Co ciekawe, rządzą one nie tylko na podwórkach i w ogrodach, ale także w domach i klubach fitness. Korzystają z nich zatem nie tylko dzieciaki, ale również dorośli.

Najprościej podzielić trampoliny według miejsca ich użytkowania. Wyróżniamy zatem:

 • Trampoliny domowe – małe, przeznaczone do zabawy w pomieszczeniach, idealne dla kilkulatków.
 • Trampoliny ogrodowe – mniejsze bądź większe, nadające się i dla maluchów, i dla starszaków, i dla dorosłych.
 • Trampoliny fitness – używane w treningach „fit and jump”, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Ponieważ lato coraz bliżej, my skupimy się dziś na trampolinach rekreacyjnych do ogrodu. A jeżeli szukasz innych zabawek podwórkowych, przeczytaj: Domki, huśtawki, place zabaw – przegląd zabawek ogrodowych dla dzieci.

trampolina ogrodowa

Jak wybrać trampolinę do ogrodu?

Decydując się na zakup trampoliny, należy zwrócić uwagę na takie elementy, jak:

 • Maksymalne obciążenie – jest to podstawowy parametr, na który powinniśmy zwrócić uwagę. Od tego, jakie obciążenie jest dopuszczalne, zależy to, ile osób będzie mogło korzystać z trampoliny i czy będą podczas jej użytkowania bezpieczne. Na początek należy więc zadać sobie pytanie, ile dzieci bądź ilu dorosłych będzie korzystać ze sprzętu i do tego dopasować to, na jaką trampolinę się zdecydujemy
 • Rozmiar – w zależności od tego, jak duży mamy ogród i jak duże potrzeby, należy dobrać odpowiednią średnicę trampoliny. Tutaj także należy wziąć pod uwagę to, ile osób będzie korzystać ze sprzętu oraz, rzecz jasna, to, jakie mamy możliwości przestrzenne. Nie ma sensu zajmować całego podwórka ogromną trampoliną, ale też szkoda wybierać najmniejszy model, jeżeli później użytkownicy mają kłócić się o to, kto w danej chwili będzie ze sprzętu korzystał.
 • Stelaż – rama i nogi trampoliny powinny być grube i solidne, najlepiej gładkie, bez żadnych zbędnych elementów czy ostrych krawędzi. Stelaże bywają pokryte pianką, co stanowi dodatkowe zabezpieczenie podczas zabawy.
 • Sprężyny – ważne, by były masywne i prawidłowo zamontowane. Warto zwrócić uwagę na modele posiadające dodatkowe osłony lub dokupić specjalny kołnierz do osłony sprężyn.
 • Mata – powinna być wykonana z solidnego i sprężystego materiału.
 • Siatka – jeżeli zdecydujemy się na model z siatką zabezpieczającą, należy pamiętać, że jej wysokość musi być dostosowana do średnicy trampoliny, a materiał - jak najwyższej jakości. Warto zwrócić uwagę, czy siatka posiada otwór (wejście/wyjście) zamykany na zamek błyskawiczny.
 • Drabinka – nie jest elementem niezbędnym, ale dzięki niej korzystanie z trampoliny jest wygodniejsze i bezpieczniejsze.

Trampolina z siatką – wewnętrzna czy zewnętrzna?

Jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań. Siatka służy do tego, by dziecko nie spadło z trampoliny podczas korzystania z niej. Istnieją modele uniwersalne, w których siatkę można założyć od wewnątrz lub na zewnątrz oraz takie, które posiadają jeden rodzaj mocowania (wewnętrzny lub zewnętrzny). Czym te dwa typy różnią się od siebie?

 • Siatka zewnętrzna – stanowi zabezpieczenie przed wypadnięciem z trampoliny, nie ogranicza przestrzeni do zabawy.
 • Siatka wewnętrzna – chroni nie tylko przed wypadnięciem, ale także przed nadepnięciem na sprężyny i elementy stelaża.

W przypadku niedużych trampolin, z których mają korzystać maluchy, warto zainwestować w model z siatką wewnętrzną – dzięki temu unikniemy ewentualnych urazów ciała.

trampoliny dla dzieci

Czy trampoliny dla dzieci są bezpieczne?

Każdy sprzęt nieprawidłowo użytkowany może okazać się niebezpieczny. Należy pamiętać o zasadach prawidłowego korzystania z trampoliny, aby jej użytkownicy nie tylko świetnie się bawili, ale przede wszystkim byli bezpieczni.

Jeżeli zdecydujemy się na najmniejszy model (średnica ok. 2 m) powinna korzystać z niego tylko jedna osoba naraz. Im większa trampolina, tym więcej osób i większa zabawa. Jeżeli dziecko jest małe, powinno korzystać z trampoliny wyłącznie pod nadzorem osób dorosłych, nie powinno także skakać na niej bez przerwy przez wiele godzin.

Jeśli do zabawy zachęcamy kilkoro dzieci, należy zapewnić im odpowiednio dużą przestrzeń, by nie wpadały na siebie i nie ryzykowały złapania kontuzji.

Jaka trampolina dla dziecka?

Kiedy już zdecydujemy się na zakup trampoliny, powinniśmy zwrócić uwagę na przedstawione wyżej kwestie. Dla maluchów rekomendujemy solidnie wykonane trampoliny z siatką wewnętrzną, które będą dla nich najbezpieczniejsze. Dla starszych dzieci wystarczą modele z siatką zewnętrzną. To, jaki rozmiar trampoliny wybierzemy, jest już kwestią indywidualną, uzależnioną od naszych preferencji i możliwości. Jeżeli zamierzamy bawić się na trampolinie całą rodziną, warto postawić na duży i masywny model, który zapewni nam niezapomnianą rozrywkę i bezpieczną aktywność na powietrzu.

Gdzie kupić trampolinę ogrodową?

W ofercie EkstraZabawki.pl znajdują się trampoliny oraz dodatkowe akcesoria do nich (takie jak siatki, drabinki czy kołnierze na sprężyny). Aby się z nimi zapoznać, przejrzyj nasz katalog.

trampoliny do ogrodu katalog