Plac zabaw na własnym podwórku

Chcemy, by nasze dzieci były aktywne, nie zawsze jednak możemy poświęcić  tyle czasu, by każdego dnia zapewnić im odpowiednią dawkę zabawy na świeżym powietrzu. Dlatego też jeżeli mamy ku temu odpowiednie warunki – czyli własne podwórko lub ogród – warto przeznaczyć część przestrzeni na stworzenie przyjaznego zakątku, w którym dzieci będą mogły spędzać wolny czas.

Ile miejsca potrzeba na przydomowy plac zabaw?

Oczywiście – im więcej tym lepiej, ale prawda jest taka, że już nieduży kawałek terenu wystarczy, by stworzyć ciekawe miejsce do zabawy. Wszystko zależy od naszych możliwości – przy aranżowaniu placu zabaw warto jednak pamiętać o kilku kwestiach, które zapewnią jak najbezpieczniejszą i najlepszą zabawę. Wielkość terenu nie jest tutaj sprawą kluczową.

Gdzie postawić plac zabaw?

Wybierając przestrzeń, która zostanie zaadaptowana na plac zabaw dla dzieci, należy pamiętać, aby miejsce to:

  • nie było mocno nasłonecznione;
  • było dobrze widoczne z miejsc, w których przebywają dorośli, np. z okien kuchni czy salonu, z tarasu itd.;
  • miało odpowiednio przygotowaną nawierzchnię;
  • nie znajdowało się w pobliżu zbiorników wodnych czy kolczastych roślin.

Nawet jeśli nasze dzieci są już duże i spędzają czas poza domem bez opieki, warto, by nie były narażone na niebezpieczeństwa wynikające z ich niefrasobliwości czy nieuwagi.

Jak wybrać sprzęty do przydomowego placu zabaw?

Pierwszym kryterium, jakie należy wziąć pod uwagę, jest wielkość terenu, jaki mamy do wykorzystania. Warto zastanowić się, które zabawki zainteresują nasze dziecko najbardziej i przydadzą się mu przez dłuższy czas.

Kiedy już zdecydujemy się na kilka najważniejszych sprzętów (np. piaskownicę, huśtawkę i zjeżdżalnię), należy spośród dostępnych modeli wybrać te, które będą dobrze dopasowane do wieku naszego dziecka. Dwulatkowi wystarczy mała piaskownica i niewielka zjeżdżalnia, starszakowi możemy kupić już cały domek z drabinką, dużą zjeżdżalnią i huśtawką. Jeżeli mamy kilkoro dzieci, warto zainwestować w sprzęty dwuosobowe, np. huśtawki, „koniki” czy bujaki, z których nasze pociechy będą mogły korzystać wspólnie. Jeżeli natomiast mamy jedno dziecko, warto przemyśleć, z których sprzętów będzie mogło korzystać samodzielnie (w takim przypadku np. nie sprawdzi się klasyczna karuzela).

zabawki ogrodowe dla dzieci

Jakie zabawki ogrodowe warto kupić dziecku?

Prawdziwym hitem ostatnich lat są domki ogrodowe, które pozwalają na organizowanie zabaw z odgrywaniem ról, naukę „dorosłych” zachowań i wiele kreatywnych rozrywek. Można w nich spędzać czas niezależnie od pogody, jednocześnie dobrze się bawiąc i ucząc.

Często wybieranym przez rodziców rozwiązaniem jest inwestowanie w gotowe mini-place zabaw, które łączą różne elementy, np. huśtawki ze ściankami wspinaczkowymi; drabinki ze zjeżdżalniami; równoważnie z linkami do wspinania i huśtawkami itd.

Z pojedynczych sprzętów wciąż niesłabnącą popularnością cieszą się także klasyki: piaskownice, huśtawki i zjeżdżalnie, a od kilku lat nieodłącznym elementem każdego dobrze wyposażonego przydomowego placu zabaw jest trampolina.

Warto przeczytać:

Dlaczego warto zorganizować własny plac zabaw?

Plac zabaw we własnym ogródku to prawdziwa gratka dla dzieciaków. W każdej chwili mogą one spędzać czas w sposób aktywny i ciekawy, a także dobrze się bawić samodzielnie lub w towarzystwie rodziny, sąsiadów czy znajomych.

Własny plac zabaw to także odciążenie dla rodziców, którzy nie zawsze mogą poświęcić dzieciom pełnię swojego czasu i potrzebują praktycznych i bezpiecznych rozwiązań. A w przypadku braku pomysłu na to, co robić, plac zabaw zawsze będzie dobrym rozwiązaniem.

Zachęcamy do przejrzenia wszystkich produktów z kategorii Zabawki ogrodowe dla dzieci w naszym sklepie:

zabawki do ogrodu