POMYSŁY NA ZAJĘCIA DLA DZIECI W CZASIE IZOLACJI

Czas izolacji, połączonej z zamknięciem szkół i przedszkoli, to bardzo duże wyzwanie dla rodziców, którzy często muszą łączyć ze sobą pracę zdalną z prowadzeniem domu i opieką nad dziećmi. A ponieważ w najbliższych tygodniach ten stan będzie się utrzymywał, postanowiliśmy sprawdzić, jakie rozwojowe i kreatywne rozwiązania dla starszych i młodszych można znaleźć w internecie. Przejrzeliśmy oferty instytucji kulturalnych, portali edukacyjnych i innych ciekawych miejsc w sieci i wybraliśmy te, które najbardziej przydadzą się Waszym dzieciom. Sprawdźcie je i wybierzcie te, które zainteresują Wasze maluchy, starszaków, a nawet nastolatków.

Co robić w czasie izolacji? Strony dla dzieci

Oto proponowane przez nas 25 miejsc w internecie, które warto pokazać dzieciom, gdy nudzą się w domu:

MATZOO.PL – MATEMATYCZNE ZOO

Serwis z grami i zadaniami matematycznymi, podzielonymi według poziomów: od zerówki po ósmą klasę. Dodatkowo w bazie dostępne są także łamigłówki dla dużych i małych oraz podstawy nauki programowania.

#WDOMUJESTFAJNIEIKROPKA

Warsztaty online dla dzieci i dorosłych organizowane przez sieć Empik, dzięki którym dowiadujemy się, jak przeprowadzać w domowych warunkach eksperymenty i doświadczenia oraz tworzyć coś z niczego.

NINATEKA

Baza ponad siedmiu tysięcy spektakli, koncertów, słuchowisk, filmów dokumentalnych, występów tanecznych oraz bajek. Każdy członek rodziny – niezależnie od płci i wieku – znajdzie tutaj coś tylko dla siebie.

PISUPISU

Portal z grami edukacyjnymi i czytankami dla uczniów i przedszkolaków, oferujący nie tylko rozwojową rozrywkę, ale też naukę pisania na klawiaturze, ćwiczenia ortograficzne, zabawy słowne i bajki.

WOW ENGLISH TV

A może pora na oswojenie dziecka z angielskim? Kanał WOW ENGLISH TV został stworzony z myślą o przedszkolakach i młodszych uczniach, którzy w naturalny sposób mogą przyswoić słówka i zwroty, posłuchać rymowanek i piosenek oraz po prostu dobrze spędzić czas.

POMELODY

Na kanale Pomelody znajdziemy nie tylko piękną i ciekawą muzykę, ale także uruchomione na czas kwarantanny radio, które nadaje przez 24 godziny na dobę i zachęca do wspólnego spędzania czasu w rytm radosnych piosenek, wpadających w ucho melodii i dźwięków instrumentów.

BAJKOWISKO

Prawdopodobnie największa w polskim internecie biblioteka słuchowisk dla maluchów, przygotowanych w pięknej oprawie graficznej, z ciekawymi interpretacjami i potężną bazą tytułów do wyboru.

#kopernikwdomu

Akcja zorganizowana przez warszawskie Centrum Nauki Kopernik, w ramach której każdego dnia otrzymujemy świeżą porcję inspiracji i nowe pomysły na eksperymenty i doświadczenia do wypróbowania z dzieciakami. CNK zaprasza także na wirtualne spacery po swojej placówce, kurs majsterkowania oraz odkrywanie tajemnic kosmosu.

MINIMINI

Strona dla małych fanów popularnych bajek z kanału MiniMini+, zawierająca bazę filmów i gier, kolorowanek i szablonów do druku oraz łamigłówek i zagadek, a wszystko to w przyjaznej dla dzieci oprawie.

POLSKIE MUZEA

Spis polskich muzeów oferujących wirtualne zwiedzanie swoich obiektów. Rozsiądźcie się wygodnie i zobaczcie, co można zobaczyć na zamku w Malborku, w Kopalni Soli w Wieliczce, w Muzeum Zamoyskich i paru innych miejscach.

LECI BOCIAN

Blog posiadający w swoich zbiorach pomysły na prace plastyczne do odtworzenia w domu – darmowe arkusze pracy, szablony do samodzielnego druku oraz baza pomysłów na kreatywne i ciekawe zajęcia z dzieckiem.

WARSZAWSKIE ZOO

Na stronie warszawskiego ogrodu zoologicznego można na bieżąco oglądać materiały powstające w ramach akcji #ZOOstańwdomu – filmy edukacyjne, opowieści o zwierzętach, wirtualne zwiedzanie terenów ogrodu itd.

TEATR TELEWIZJI

Spektakle Teatru Telewizji zebrane w jednym miejscu. Wśród nich ogrom propozycji dla starszych widzów oraz adaptacji lektur szkolnych do obejrzenia przez uczniów.

ŚPIEWANKI

Twoje dziecko tęskni za przedszkolnymi i szkolnymi przyśpiewkami i hitami wakacyjnych kolonii? Tutaj znajdzie ich kilkadziesiąt – do wspólnego śpiewania, zabaw ruchowych w domu i radosnego spędzania czasu.

BRITISH COUNCIL

Nauka angielskiego z profesjonalnymi materiałami od British Council – słuchanie i oglądanie, czytanie i pisanie, mówienie, gramatyka i słownictwo, a do tego gry i materiały edukacyjne gotowe do wydruku.

TABLICZKA MNOŻENIA

Przegląd gier i zabaw do nauki tabliczki mnożenia dla najmłodszych. Jeżeli chcesz, aby Twoje dziecko w czasie wolnego nie nudziło się, a przy okazji oswajało z „Królową Nauk”, sprawdź listę pomysłów do zrealizowania w domowym zaciszu.

EKODZIECIAKI

Chcesz zapoznać dziecko z tematyką przyrodniczą i ekologiczną? Pokaż mu multimedialne gry, rebusy, quizy i kolorowanki, mnóstwo ciekawostek, piosenek, albumów i komiksów, które znajdują się na stronie Ministerstwa Środowiska.

ZABAWY Z KSIĄŻEK DLA DZIECI

Teatr Miniatura na swojej stronie internetowej przedstawia ciekawe (i raczej mniej popularne) książki dla dzieci oraz zabawy nimi inspirowane. Idealny zbiór pomysłów na czas izolacji.

WYDAWNICTWO DWIE SIOSTRY

Na stronie popularnego wydawnictwa można znaleźć ogrom ciekawych materiałów do druku – kolorowanki stworzone na podstawie książek, fragmenty publikacji, materiały edukacyjne oraz karty pracy.

TEATR PINOKIO

W ostatnim czasie na kanale Teatru Pinokio każdego dnia lądują nowe czytanki – kolejne rozdziały znanych książek – „Wielkiej księgi uczuć” Grzegorza Kasdepke oraz „Pinokia” Carlo Coloddiego.

RYSUJEMY Z AGATĄ

Rysowanie na ekranie, czyli inspirujące nagrania dla twórczych dzieciaków, które chciałyby dowiedzieć się, jak rysować zwierzaki, rośliny, emocje czy ludzi.

TEATR LALEK GULIWER

Na swoim fanpage’u Teatr Lalek Guliwer uruchomił nowy cykl, Wirtualne Podróże Guliwera. Każdego dnia w związku z akcją na stronie pojawiają się nowe interesujące materiały – czytanki, słuchowiska, ćwiczenia dykcyjne i wiele innych.

JAZZOWANKI

Kanał z popularnymi piosenkami dla dzieci w jazzowych, przyjemnych dla ucha aranżacjach, połączonych z „pokazywankami” rozwijającymi motorykę małą i dużą oraz pogadankami edukacyjnymi dla najmłodszych.

COSMIC KIDS YOGA

Kanał na YouTubie – dostępny w języku angielskim – z potężną bazą ćwiczeń i praktyk jogowych dla dzieci, przedstawianych w zabawny, aktywizujący sposób, głównie w nawiązaniu do popularnych animacji.

KOŁYSANKI DLA MALUCHA

Na zakończenie aktywnego dnia, pełnego tańców, eksperymentów, rysowania i wyklejania oraz zabaw, warto wyciszyć się przy pięknych, melodyjnych kołysankach, które doskonale przygotują malucha na nadchodzą noc.

 

W ramach akcji #zostańwdomu rzeczywiście warto pozostać we własnych czterech ścianach i wykorzystywać ten czas jak najlepiej. Mamy nadzieję, że nasze propozycje spodobają się Waszym dzieciakom – niezależnie od tego, czy mają lat trzy czy trzynaście i że dzięki nim czas spędzany w domu nie będzie już kojarzył się Wam z nudą.

Powodzenia!

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: