Rowerek dla dziecka – jak wybrać najlepszy

Ruch to zdrowie – wiedzą to już maluchy, które chętnie spędzają wolne chwile na powietrzu. Ponieważ zbliża się wiosna, warto na ten ciepły czas zapewnić dziecku dodatkową porcję ruchu, a przy okazji świetną rozrywkę. Oba te kryteria spełnia jazda na rowerze. Ale jak wybrać odpowiedni rower dla dziecka i jak zapewnić mu bezpieczną jazdę? O tym w naszym dzisiejszym wpisie.

Dlaczego warto kupić dziecku rower?

Jazda rowerem to wspaniały pomysł na wspólne spędzenie czasu. Stanowi połączenie rozrywki i zabawy z rozwojową aktywnością. Wspaniale wpływa na rozwój mięśni i stawów oraz naukę równowagi i kontrolowania ciała, poprawia kondycję i pozwala spędzić czas na świeżym powietrzu, a często także wspólnie poznawać świat.

Jest to darmowa rozrywka, która wymaga jedynie zainwestowania w rower. Dzięki niej możemy zaszczepić w dziecku zamiłowanie do ruchu i sportu, co doskonale wpłynie na jego zdrowie oraz kondycję fizyczną i zaprocentuje w przyszłości.

Rodzaje rowerów dla dzieci

W sprzedaży można znaleźć różne typy rowerów dla dzieci – zarówno tych bardzo małych, jak i nieco starszych. W naszym sklepie wprowadziliśmy podział na:

Rowerek biegowy

Najlepszym pomysłem na pierwszy samodzielny rower dla dziecka jest wybranie modelu biegowego, który pozbawiony jest pedałów i bocznych kółek. Jest on przeznaczony dla maluchów od około 2 lat i wspaniale wpływa na ich rozwój. Rowerek biegowy pozwala na naukę utrzymywania równowagi, rozwija koordynację ruchową, pozytywnie wpływa na motorykę oraz pracę mięśni i nóg, uczy utrzymywania kierunku i balansowania ciałem, a ponadto zapewnia dziecku poczucie bezpieczeństwa z uwagi na możliwość podparcia się nogami, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba.

rowerki biegowe dla dzieci

Rowerek trójkołowy

Rowerki trójkołowe przeznaczone są dla dzieci już od 10 miesiąca życia, a ich ogromną zaletą jest to, że rosną wraz z maluchem i na przestrzeni lat zmieniają swoje zastosowanie. Początkowo to rodzic kieruje pojazdem za pomocą wbudowanej rączki do pchania, a z upływem czasu istnieje możliwość wypięcia rączki i obręczy i umożliwienia dziecku samodzielnej jazdy.

Rowerek trójkołowy z powodzeniem może zastąpić wózek spacerowy i umożliwić dziecku wygodne przemieszczanie się. Dlatego też jest to model tak chętnie wybierany przez rodziców, którzy lubią spędzać z dzieckiem czas na długich spacerach.

Tego typu rowerki bardzo często wyposażone są w dodatkowe akcesoria – daszki, podnóżki, torby, bagażniki, klaksony, panele dźwiękowe i wiele innych, które umilają korzystanie z pojazdu.

rowerki trójkołowe dla dzieci

Rower tradycyjny

Klasyczny model wyglądem najbardziej zbliżony do „dorosłego” roweru, często wyposażony w dwa dodatkowe kółka z możliwością wypięcia ich, gdy tylko zajdzie taka potrzeba.

Kiedy dziecko osiągnie około metra wzrostu, można zaopatrzyć je w taki typ pojazdu. Jeżeli wcześniej maluch dobrze radził sobie na rowerku biegowym, prawdopodobnie zupełnie zbędne będą dla niego doczepiane kółka.

rowery dla dzieci

Na co zwrócić uwagę przy wyborze roweru dla dziecka?

Kiedy wiemy już, jaki typ pojazdu chcemy wybrać, pozostaje nam przejrzenie oferty sklepu, wybranie najatrakcyjniejszego dla nas modelu i zwrócenie uwagi na najważniejsze kwestie – wymiary.

Przy wyborze rozmiaru roweru kluczową kwestią nie jest sam wiek dziecka, ale jego wzrost, a zwłaszcza długość nóg (mierzona od wewnętrznej strony). Poniższa tabela zawiera orientacyjne wymiary:

tabela rozmiar roweru dla dziecka

Dzięki podanym danym można idealnie dobrać odpowiedni rower dla małego cyklisty. Warto w tym miejscu także zwrócić uwagę na to, by rama pojazdu była nisko zawieszona, co ułatwi dziecku wsiadanie i zsiadanie z niego.

Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka podczas jazdy rowerem?

Zawsze na pierwszym miejscu należy stawiać komfort i bezpieczeństwo malucha. Nauki jazdy na rowerze nie rozpoczynamy na drogach rowerowych, ponieważ te przeznaczone są do – często bardzo dynamicznej – jazdy, nie zaś do zabawy czy biegania za dzieckiem. Lepiej wybrać spokojny zakątek, podwórko znajomego lub mało uczęszczany teren utwardzony, by mieć pewność, że żaden rozpędzony rowerzysta na nas nie wpadnie.

Kluczową kwestią jest zaopatrzenie dziecka w odpowiednią ochronę. Nigdy nie powinniśmy korzystać z rowerów – niezależnie od tego, czy mamy lat cztery czy czterdzieści cztery – bez kasku. Urazy głowy są niestety bardzo częste, a przy okazji szalenie niebezpieczne. Jako odpowiedzialni rodzice i opiekunowie powinniśmy bezwzględnie pilnować tego, by dziecko jeździło w kasku. Kask powinien być odpowiednio dobrany do wieku dziecka i prawidłowo zapięty.

W ofercie sklepu EkstraZabawki.pl można znaleźć kaski sportowe i kaski rowerowe w różnych wzorach i kolorach:

kaski dla dzieci

Jeżeli szukasz pierwszego roweru dla swojego dziecka, dobrze trafiłeś! Zapoznaj się z naszą ofertą lub napisz do nas, jeżeli potrzebujesz rady. Zapraszamy do kontaktu!