Jeździk dla dziecka – jaki wybrać?

Jeździki dla maluchów to – kolejne po rowerach dziecięcych i autach na akumulator – jeżdżące zabawki, na które warto zwrócić uwagę, jeśli chce się zapewnić radość swojemu dziecku, przy okazji dbając o jego prawidłowy rozwój.

Jeździki lubią zarówno rodzice – za ich wygodę i bezpieczeństwo, jak i dzieci – za frajdę, którą zapewniają. Jeżeli szukasz tego typu zabawki dla swojej pociechy, zapoznaj się z poniższym poradnikiem. Dziś odpowiemy na najczęściej zadawane przez naszych klientów pytania – jakie są wady i zalety jeździków, jak wybrać najlepszy model dla swojego dziecka i jak z jeździka korzystać.

Co to jest jeździk?

Jeździk jest pojazdem przeznaczonym dla dzieci do trzeciego roku życia. Wspomaga on naukę chodzenia, ułatwia przemieszczanie się, zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu i… ułatwia rodzicom życie.
Zabawki tego typu nie mają wbudowanych pedałów i napędzane są siłą nóg. Mają za to wygodne siedziska, które pozwalają dziecku na komfortowe przemieszczanie się.

Rodzaje jeździków

W sprzedaży dostępne są dwa typy jeździków – z funkcją pchania i bez. Istnieją także modele 2w1, które po szybkim przemontowaniu zmieniają swoją rolę. Dla wszystkich tych wariantów istnieje gigantyczny wybór kolorów, motywów, kształtów i wzorów. Producenci prześcigają się w projektowaniu nowych modeli jeździków, które zachwycą dzieci i dorosłych.

Jeździki bez pchacza

Tego typu pojazdy napędzane są siłą mięśni dziecka, które ma całkowitą kontrolę nad kierunkiem i prędkością jazdy. Korzystanie z jeździka wspomaga pracę mięśni oraz koordynację wzrokowo-ruchową i pozwala nabrać dziecku większej pewności siebie w przemieszczaniu się.

jeździki bez pchacza

Jeździki z pchaczem

Funkcja pchania to idealne rozwiązanie dla rodziców, którzy potrzebują kontroli nad przemieszczającym się dzieckiem – np. z uwagi na jego wiek bądź też przestrzeń dookoła (okolica ruchliwej ulicy itp.). Wśród modeli z pchaczem funkcjonują pojazdy bardziej lub mniej zabudowane – takie, z których dziecko nie wysiądzie bez pomocy rodzica lub takie, które dają maluchowi więcej swobody.

jeździki z pchaczem

Jak wybrać najlepszy jeździk dla dziecka?

Najważniejsze kryteria przy wyborze jeździka dla dziecka, to:
 •  wiek i wzrost – dla młodszych dzieci najlepsze będą pojazdy czterokołowe, starsze spokojnie poradzą sobie na dwu- i trzykołowych. Model należy dobrać do wzrostu dziecka, aby korzystanie z jeździka było dla niego jak najwygodniejsze i nie zmuszało dziecka do podkurczania nóg.
 •  elementy wyposażenia – w przypadku najmłodszych dzieci warto zainteresować się modelami z pchaczem, które posiadają łatwe w montażu i demontażu obręcze zabezpieczające. Dla maluszków idealne będą także modele wyposażone w elementy stymulujące rozwój, np. guzki, pokrętła, klaksony, lampki czy dźwignie.
 •  jakość wykonania – warto zwrócić uwagę na rodzaj materiałów, z jakich wyprodukowano jeździk i sprawdzić, czy pojazd posiada wszelkie atesty.
 •  zainteresowania dziecka – szeroki wybór wzorów i kolorów pozwala na wybranie idealnego pojazdu dla Twojego dziecka. Różowy czy niebieski? Motocykl czy quad? Wóz policyjny czy samochód? Motyw z „Psiego Patrolu” czy logo Mercedesa? Jeżeli chcesz sprawdzić frajdę swojemu maluchowi wybierz dla niego taki jeździk, który po prostu go zachwyci.

Wady i zalety jeździków

Jeździki, jak każda grupa produktów, posiadają swoje wady i zalety. Zanim zdecydujesz się na zakup takiego pojazdu, zapoznaj się z dobrymi i złymi stronami takiego rozwiązania.

Wady jeździków:

 •  choć istnieje wiele jeździków o małych gabarytach, większość produktów tego typu jest dosyć duża, dlatego musisz pamiętać o tym, żeby posiadać odpowiednio dużo miejsca na przechowywanie pojazdu swojego malucha.
 •  niektóre modele posiadają elementy dźwiękowe i świetlne, które mogą być po prostu irytujące.

Zalety jeździków:

 • są to zabawki służące przez dłuższy czas – nie nudzą się i mogą rosnąć wraz z dzieckiem.
 • wspomagają naukę chodzenia.
 • odciążają rodzica od ciągłego podążania za dzieckiem.
 • wspomagają pracę mięśni.
 • rozwijają motorykę i koordynację wzrokowo-ruchową.
 • nadają się do zabawy zarówno w domu, jak i na podwórku.
 • uczą zasad kierowania pojazdem.
 • wspomagają aktywność fizyczną.
 • podczas spacerów idealnie zastępują wózek.
 • uczą utrzymywania równowagi.
 • zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu.
 • ułatwiają późniejsze korzystanie z roweru.
A poza tym – najważniejsze – gwarantują dziecku mnóstwo wspaniałej zabawy!

Katalog jeździków

W ofercie sklepu EkstraZabawki.pl znajdziesz ponad 150 modeli jeździków dla chłopców i dziewczynek, jeździków z pchaczem, jeździków z postaciami z bajek i imytujących „dorosłe” pojazdy, jeździków dla roczniaków i dwulatków – a wszystko to od najlepszych producentów gwarantujących wysoką jakość produktu i zadowolenie Twoje i Twojego dziecka.

oferta jeździków sklep z jeździkami