Jak wybrać hulajnogę dla dziecka?

Wiosna to idealny moment na to, by dzieci spędzały jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu. Już nie ma mrozów i jeszcze nie ma upałów, za to jest przyjemnie ciepło i aż chce się wychodzić z domu.

Najlepsza forma spędzania wolnego czasu na powietrzu to taka, która wzmaga aktywność fizyczną i rozwija. Możemy zatem zachęcić dziecko do zabawy na placu zabaw (polecamy: Przegląd zabawek ogrodowych), wybrać się z nim na wycieczkę rowerową (przeczytaj: Jak wybrać rower dla dziecka?) lub na spacer. Spacer z kolei może być urozmaicony dzięki dostępnym gadżetom i zabawkom. Sami prezentowaliśmy już auta na akumulator dla dzieci i jeździki, a dziś przyszła pora na przybliżenie tematu hulajnóg. Bo te – jak się okazuje – wciąż zyskują na popularności.

Hulajnoga – dlaczego warto ją kupić?

Hulajnoga to prosty i niedrogi sprzęt, który dostarcza dziecku mnóstwa frajdy, a przy okazji zachęca do aktywności fizycznej na powietrzu. Dzięki hulajnodze dziecko uczy się utrzymywania równowagi i panowania nad ciałem, rozwija siłę mięśni, ćwiczy refleks i koncentrację oraz opanowuje takie umiejętności, jak szybkie reagowanie, kierowanie, hamowanie, obieranie kierunku, szacowanie odległości itd.

Wielką zaletą hulajnogi jest jej niewielki rozmiar, możliwość złożenia i łatwego przechowywania, a także prostota użytkowania.

Kiedy kupić pierwszą hulajnogę?


Standardowa hulajnoga nadaje się dla dziecka dwuletniego, które jest w stanie panować nad swoim ciałem i utrzymywać równowagę.

Producenci jednak prześcigają się w wymyślaniu nowych, ciekawych i – co ważne – bezpiecznych rozwiązań również dla młodszych dzieci. W ten sposób powstały hulajnogi 2w1 i 3w1, mające w sobie także funkcję jeździka. Takie hulajnogi nadają się dla dzieci, które dopiero zaczęły chodzić, zatem nawet roczne maluchy spokojnie już mogą z nich korzystać.
Jaką hulajnogę wybrać?

Na rynku dostępne są przeróżne hulajnogi – dwukołowe i trzykołowe, metalowe i plastikowe, a także – rzadziej – elektryczne, drewniane, czterokołowe i sporo innych. To, na jaką ostatecznie hulajnogę się zdecydujemy, zależy głównie od wieku dziecka i poziomu jego umiejętności, ale także od indywidualnych preferencji.

hulajnogi dla dzieci

Hulajnoga – dwukołowa czy trójkołowa?

Najczęstszy dylemat, jaki mają rodzice, wiąże się z wyborem pomiędzy hulajnogą na dwóch kółkach oraz hulajnogą trzykołową. Te dwa najpopularniejsze typy hulajnóg różnią się od siebie zasadniczo.

Hulajnoga trzykołowa – przeznaczona jest dla mniejszych dzieci. Łatwiej utrzymać na niej równowagę i łatwiej ją prowadzić. Jest to idealny pomysł na pierwszą hulajnogę dla dziecka (o ile nie korzystaliśmy z wariantu dla jeszcze młodszych – czyli hulajnogi z funkcją jeździka). Dużą zaletą tego rozwiązania jest także to, iż hulajnoga trzykołowa nie jest w stanie rozwinąć dużych prędkości.

Istnieją dwa rodzaje hulajnóg trójkołowych – z dwoma kołami na przedzie oraz z dwoma kołami z tyłu. Różnią się one sposobem prowadzenia i możliwościami. Dwa kółka z przodu zapewniają bardziej stabilną jazdę, wygodne odpychanie nogą i łatwe korzystanie z tylnego hamulca. Z kolei dwa kółka z tyłu pozwalają na łatwiejsze skręcanie i szybszą jazdę.

Hulajnoga dwukołowa – stworzona z myślą o starszych dzieciach, które nie boją się bardziej wymagającej i mniej stabilnej jazdy. Tego typu sprzęt daje szerokie możliwości manewru – można na nim nie tylko poruszać się do przodu, ale też wykonywać ciekawe manewry i sztuczki.

hulajnogi dziecięce

Jaki rozmiar powinna mieć hulajnoga?

Wybierając pierwszą hulajnogę dla dziecka, należy pamiętać, że najważniejsze są bezpieczeństwo oraz komfort. Dlatego też nie wolno wybierać zbyt dużego sprzętu, który – w teorii – mógłby posłużyć maluchowi przez lata. Nieodpowiednio dobrana hulajnoga jest niewygodna w użytkowaniu, a przez to mniej bezpieczna dla dziecka.

Wybór hulajnogi – na co zwrócić uwagę?


Podczas wybierania hulajnogi należy zwrócić uwagę przede wszystkim na takie kryteria, jak wiek, wzrost i waga dziecka – to one pozwolą nam w pierwszej kolejności wybrać sprzęt o odpowiednim rozmiarze.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy wyborze hulajnogi dla malucha?

Hamulec – najczęściej spotykany w hulajnogach wariant to hamulec umieszczony nad tylnym kółkiem. Jest to wygodne i lubiane przez dzieci rozwiązanie.
Podest – ważne, by posiadał antypoślizgowe nakładki, które zapewnią dziecku komfort i bezpieczeństwo. Istotne jest także to, z jakiego tworzywa został wykonany – plastikowy sprawdzi się idealnie u najmłodszych dzieci. Wariant cięższy, np. aluminiowy, zarezerwowany jest dla starszych.
Kółka – to, na jakich powierzchniach będziemy korzystać z hulajnogi, powinno pomóc nam przy wyborze odpowiednich kół. Na każdej powierzchni – szczególnie nierównej, leśnej, trudnej – idealnie sprawdzą się duże dmuchane koła. Z kolei te wykonane z plastiku czy kauczuku nadają się głównie na asfalt, chodnik i każdą inną prostą i równą powierzchnię.
Kierownica – powinna posiadać piankę pokrywającą rączki oraz regulowaną wysokość. Możliwe są także inne dodatki, np. opcja obracania o 360 stopni.

Czy jazda na hulajnodze jest bezpieczna?

Jeżeli odpowiednio dobierzemy rozmiar i typ hulajnogi – co na szczęście nie jest bardzo trudne – zyskujemy pewność, że nasze dziecko będzie mogło prawidłowo korzystać ze sprzętu. Mimo tego warto zaopatrzyć je także w akcesoria ochronne – szczególnie istotny jest kask, ale równie przydatne mogą okazać się ochraniacze na kolana oraz łokcie.

Gdzie kupić hulajnogę dla dziecka?

W ofercie sklepu EkstraZabawki.pl znajdziesz kilkadziesiąt modeli hulajnóg przeznaczonych dla maluszków oraz starszych dzieci. Przejrzyj nasz katalog hulajnóg, a jeśli będziesz miał jakieś pytania lub wątpliwości, skontaktuj się z nami – chętnie doradzimy.

hulajnogi dla dzieci